Tot hier en niet verder!

Foto waarin een grens wordt aangegeven

In (forensische) zorginstellingen komen regelmatig onveilige situaties voor patiënten en medewerkers voor, bijvoorbeeld bij agressie. Als medewerkers de situatie niet zelf kunnen oplossen, bellen ze de politie. De samenwerking met politie verloopt in deze situaties soms moeizaam. Hoe kan dit beter? In dit actieonderzoek werken we hier samen met vijf zorginstellingen en de politie in Midden-Nederland aan.

logo van tot hier en niet verder

Doel

Het doel is om de aanpak van onveilige situaties te verbeteren en het veiliger te maken voor iedereen binnen de (forensische) ggz. We ontwikkelen daarom samen met zorgmedewerkers, patiënten en politiemensen verbeterde werkwijzen en handreikingen voor deze samenwerking.

Aanpak

In dit actieonderzoek kijken we eerst in casusleerbijeenkomsten samen met patiënten, zorgmedewerkers en politiemensen naar wat goed en minder goed gaat in onveilige situaties. Daarna gaan we op deze uitkomsten in tijdens individuele interviews en focusgroepen. Vervolgens bedenken we samen oplossingen om de samenwerking te verbeteren. Daarna voeren we die oplossingen in, volgen we de voortgang en stellen zo nodig bij.

Looptijd

01 september 2024 - 31 augustus 2026

Resultaten

Dit onderzoek geeft inzicht in hoe zorgmedewerkers en politiemensen handelen en samenwerken in onveilige situaties. We ontwikkelen:

  • Met patiënten, zorgmedewerkers en politiemensen een verbeterde werkwijze voor de samenwerking in deze situaties bij vijf zorginstellingen.
  • Een handreiking waarin we de kennis die we in dit project opdoen verwerken. We delen deze handreiking met andere zorgorganisaties, de politie en het onderwijs. 
  • Een artikel over de opbrengsten van dit project.

De resultaten worden via deze pagina gedeeld. Wil je automatisch op de hoogte blijven, klik hier:

Betrokken HU-onderzoekers

Betrokken lectoraten

Impact

Onveilige situaties in de (forensische) ggz hebben grote impact op patiënten en zorgmedewerkers. Ze lopen het risico om (verder) getraumatiseerd te raken. Door met patiënten, zorgmedewerkers en politiemensen samen te werken, verbeteren we het handelen en de aanpak in deze onveilige situaties. Het doel is om het binnen de zorginstelling veiliger te maken voor zowel patiënten als zorgmedewerkers.

Samenwerken met Kennispartners

Cofinanciering

Wil je samenwerken of heb je een vraag?